موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

خوش آمدید!

هم افزا ترکیبی از رسانه‌ها و محتواهای متنوعی است که و امکانات فوق العاده‌ای برای شما فراهم می‌کند. تا کنون با شبکه‌های اجتماعی، ویکی‌ها و سایر سامانه‌ها به‌ طور جداگانه کار کرده‌اید؛ اما در هم‌افزا برای اولین بار همه این قابلیت‌ها در کنار هم قرار گرفته اند!

ساختار صفحات

همه صفحات دارای ساختار مشابهی هستند: در بالاترین قسمت هر صفحه، عنوان صفحه و در زیر آن، زبانه‌ها و سپس محتوای زبانه انتخاب شده نمایش داده می‌شود.

قسمت‌های جانبی صفحه عبارتند از: نوار ناوبری، ستون ناوبری، نوار ابزار، فهرست محتوا

نوار ناوبری

در هر جایی که باشید، باضربه زدن به آیکن منو (در سمت راست نوار عنوان) نوار ناوبری باز می‌شود؛ برای بستن، کافی است آن را به سمت راست بکشید.

تصویر 1 : نوار ناوبری - ورود با نام کاربری و رمز

نوار ناوبری شامل 3 بخش است:

 • تصویر کاربر و پیوندهای صفحه شخصی: اگر با نام کاربری و رمز وارد شده باشید، پیوند زبانه‌های دیوار و میزکار شما در بخش بالای فهرست درج می‌شود. تعداد رویدادهای جدید دیوار و میزکار نیز در این بخش نمایش داده می‌شود. با ضربه زدن روی تصویر یا نام خودتان، وارد زبانه «درباره» در صفحه شخصی خودتان می‌شوید.
 • پیوند صفحات مهم
 • پیوند‌های راهنما، تنظیم و خروج: در بخش پایین نوار ناوبری، پیوندهای راهنما، تنظیم و خروج وجود دارد.

اگر بدون نام کاربری و رمز وارد شده باشید، در بخش بالای نوار ناوبری، پیوندهای ورود و ثبت نام نمایش داده می‌شوند. در شکل زیر نوار ناوبری در حالتی که نام کاربری و رمز وارد نشده، نشان داده شده است.

تصویر 2 : نوار ناوبری - بدون ورود با نام کاربری و رمز

فهرست محتوا

اگر صفحه‌ای فهرست داشته باشد، آیکن فهرست در گوشه سمت راست و بالای صفحه نمایش داده می‌شود و باضربه زدن به آن، فهرست صفحه در یک پنجره باز می‌شود.

تصویر 3 : یکی از صفحات دانشنامه

صفحه کاربری

هر کاربر عضو سامانه، دارای یک صفحه کاربری است. صفحه کاربری دارای زبانه‌های درباره، مطالب، گزیده‌ها، دیوار و میزکار است؛ زبانه‌های درباره، مطالب و گزیده‌ها را همه کاربران می‌بینند، اما زبانه‌های دیوار و میزکار فقط برای خود کاربر قابل مشاهده است.

زبانه «درباره» شامل مشخصات کاربر است؛ مطالبی که هر فرد برای دیگران می‌نویسد در زبانه مطالب نمایش داده می‌شود و در زبانه گزیده‌ها، فهرستی از صفحات پسندیده شده و کتابخانه‌های ایجاد شده توسط کاربر ارائه می‌شود.

تصویر 4 : زبانه درباره در صفحه کاربری

در زبانه دیوار، پست‌ها و رویدادهای صفحاتی که دنبال می‌کنید درج می‌شود.

تصویر 5 : زبانه دیوار در صفحه کاربری

در زبانه‌های «دیوار» و «مطالب» صفحه کاربری خودتان و همچنین در زبانه «بحث» سایر صفحات کادر «پست جدید» برای نوشتن «نظر» وجود دارد؛ اگر می‌خواهید از قابلیت‌های بیشتری برای نوشتن مطلب استفاده کنید، روی آیکن پنجره مطلب (در همین کادر) ضربه بزنید تا پنجره مطلب (مانند تصویر زیر) باز شود.

تصویر 6 : پنجره اظهارنظر

برای افزون تصویر به پست، بر روی آیکن تصویر (در پنجره مطلب جدید) ضربه بزنید تا پنجره درج تصویر باز شود، مانند شکل زیر:

تصویر 7 : پنجره تصویربرداری

میزکار، فضایی برای مدیریت فعالیت‌ها است. با لمس کردن زبانه میز کار، داشبوردی مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود. با ضربه زدن برروی هر کادر در داشبورد، وارد قسمت مربوطه می‌شوید.

تصویر 8 : زبانه میزکار

در تصویر زیر، قسمت پیام‌های دریافتی در میز کار نشان داده شده است.

تصویر 9 : قسمت پیام‌های دریافتی در میز کار

ستون ناوبری

ستون ناوبری شامل زبانه‌های «چوب‌های الف، درگاه‌ها، کلیدواژه‌ها و جستجوی واژه ها» است. این ستون با ضربه زدن روی آیکن قطب نما (که در سمت چپ نوار عنوان قرار دارد) باز شده و با ضربه زدن روی فلش سمت راست (هنگامی که در ستون ناوبری باشید) بسته می‌شود.

در شکل زیر ستون زبانه کلیدواژه‌ها در ستون ناوبری نمایش داده شده است.

تصویر 10 : ستون ناوبری

اگر در صفحه‌هایی در چوب الف قرار داده باشید (بوک مارک کرده باشید)؛ با ضربه زدن روی آیکن ستون ناوبری، زبانه چوب‌های الف به‌ طور پیش فرض باز می‌شود. خوب است در صفحاتی که زیاد به آن‌ها مراجعه می‌کنید، چوب الف (بوک مارک) بگذارید تا به فهرست چوب‌های الف در ستون ناوبری اضافه شوند. برای قرار دادن چوب الف در یک صفحه، هنگامی که در آن صفحه قرار دارید، روی ابزار چوب الف (که در پنجره ابزارها قرار دارد) ضربه بزنید.

ابزارها

بیشتر ابزارهای نرم افزا وب هم‌افزا در موبایل نیز قابل استفاده هستند. ابزارهای قابل استفاده در موبایل عبارتند از:

 1. ابزارهای مرور: یادداشت، علامت گذاری، دنبال
 2. ابزارهای ساماندهی: چوب الف، ملاحظه، کتابخانه
 3. ابزارهای تعامل: پست (نظر، پرسش)، بازنشر، پیام، عضویت، دعوت، خرید، حلقه جدید، افزودن به حلقه، گروه جدید، کانال جدید
 4. ابزارهای ارزیابی: پسند، صحه گذاری، خطا
 5. ابزارهای پرونده: صفحه جدید، حذف، ویرایش، تاریخچه، بارگیری، چاپ
 6. ابزارهای مدیریت فعالیت‌ها: وظیفه جدید، درخواست گزارش، اقدام، تطبیق مفاهیم

با ضربه زدن روی فلش پایین صفحه، نوار ابزار باز می‌شود؛ در این نوار، ابزارهای پرکاربرد متناسب با هر صفحه نمایش داده می‌شود.

تصویر 11 : نوار ابزارها

برای مشاهده همه ابزارها روی آیکن «منو» در نوار ابزار ضربه بزنید تا پنجره ابزارها باز شود.

تصویر 12 : پنجره ابزارها

برخی از ابزارها برای قسمتی از متن صفحه نیز کاربرد دارند؛ در این موارد با انتخاب قسمتی از متن، فهرست ابزارها قابل استفاده نمایش داده می‌شوند. برای انتخاب یک قسمت از متن، همان قسمت را لمس کرده و اندکی نگه دارید تا دستگیره‌های آبی رنگ، ظاهر شوند، سپس با جابه جایی آن‌ها محدوده موردنظر خود را انتخاب کنید. با ضربه زدن روی متن انتخاب شده، پنجره ابزارهای مربوطه به آن قسمت نمایش داده شود.

برای آشنایی با ابزارها، راهنمای نسخه وب را مطالعه نمایید.

ورود و خروج

اولین بار که نرم‌افزار هم‌افزا را بر روی موبایل اجرا می‌کنید، صفحه‌ای شامل چندین اسلاید نمایش داده می‌شود و در زیر آن دو دکمه «ورود» و «ثبت نام» قرار دارد. اگر قبلا در هم‌افزا (مثلا از طریق وبگاه هم افزا) ثبت نام کرده‌‌اید یا می‌خواهید بدون حساب کاربری خود، وارد شوید، روی دکمه ورود ضربه بزنید.

سامانه هم‌افزا شامل سامانه‌های تحت وب، موبایل و دسکتاپ است که یکپارچه بوده و سپهر هم‌افزا را شکل می‌دهند. حساب کاربری شما در سپهر هم‌افزا یکتا است؛ اگر قبلا در وبگاه هم‌افزا ثبت نام کرده‌‌اید با همان نام کاربری و رمز می‌توانید از طریق نرم‌افزار موبایل وارد هم‌افزا شوید؛ همچنین اگر ابتدا با نسخه موبایل ثبت نام کرده باشید؛ با همان نام کاربری و رمز می‌توانید وارد وب شوید.

اگر بدون حساب کاربری وارد شوید، صفحه راهنمای نسخه موبایل باز می‌شود؛ در ادامه می‌توانید روی ایکون فهرست یا ستون ناوبری (در نوار بالای صفحه) ضربه بزنید و از آنجا وارد سایر صفحات شوید.

اگر با حساب کابری خود وارد شوید، دیوار شما (به عنوان صفحه پیش فرض) باز می‌شود؛ البته می‌توانید، صفحه پیش فرض را تغییر دهید؛ مثلا درگاه قرآن کریم را به عنوان صفحه پیش فرض خود انتخاب کنید. برای تعیین صفحه پیش فرض، هنگامی که در آن صفحه هستید وارد قسمت تنظیم (که در ستون فهرست قرار دارد) شده و گزینه مربوطه را انتخاب کنید.

هرگاه به دکمه «خانه» (در پایین گوشی) ضربه بزنید، نرم‌افزار به‌ طور موقت بسته شده و در ورود بعدی همان صفحه‌ای که آخرین بار بوده‌‌اید، باز می‌شود. اگر با گزینه خروج (در ستون فهرست) از نرم‌افزار خارج شوید، در ورود بعدی باید دوباره نام کاربری و رمز خود را وارد نمایید.

کلیدهای گوشی

گوشی‌های هوشمند دارای سه کلید در پایین صفحه هستند که عبارتند از: کلید بازگشت، خانه و منو.

ضربه به کلید «بازگشت»، باعث برگشت به صفحه قبلی می‌شود؛ با ضربه زدن به کلید «خانه» نرم‌افزار به‌ طور موقت بسته شده و در ورود بعدی همان صفحه‌ای که آخرین بار بوده‌‌اید، باز می‌شود؛ و با ضربه زدن به کلید «منو» فهرستی مانند شکل زیر باز می‌شود. البته در برخی از گوشی‌ها ممکن است کلید منو برای عملکرد دیگری در نظر گرفته شده باشد، اگر گوشی شما این چنین باشد، گزینه‌های این منو را می‌توانید از طریق ستون فهرست یا پنجره ابزارهای بیابید.

تصویر 13 : کلیدهای گوشی

محتواهای برخط و غیر برخط

با نسخه موبایل هم‌افزا می‌توانید به سپهر هم‌افزا متصل شوید؛ برخی از قابلیت‌های این نرم‌افزار نیز بدون اتصال به وب قابل استفاده هستند؛ به عنوان مثال:

 • برخی از محتواها مانند سوره‌های قرآن کریم در حافظه گوشی ذخیره می‌شوند. بنابراین بدون اتصال به وب قابل استفاده هستند.
 • آخرین صفحاتی را که بر روی گوشی باز کرده باشید، نیز بدون اتصال به وب قابل مشاهده است.
 • اگر هنگامی که برخط نیستید از ابزارهایی مانند یادداشت استفاده کنید، اطلاعات شما بر روی گوشی ذخیره شده و هرگاه اتصال برقرار شود، این اطلاعات با وب هماهنگ خواهد شد.

تنظیمات

تنظیماتی مانند تغییر زمینه صفحه، اندازه حروف، رمز و ... در قسمت «تنظیمات» قابل انجام است. برای تغییر تنظیمات گزینه «تنظیمات» در نوار ناوبری را انتخاب کنید، نوار ناوبری با ضربه زدن بر روی آیکن فهرست در نوار بالای صفحه باز می‌شود.

اطلاعات بیشتر

 • هم افزا سامانه‌ای برای مدیریت با تمرکز بر دانش و زمان است. هم‌افزا، زیرساخت‌هایی برای انجام فعالیت‌ها (به‌ ویژه فعالیت‌های علمی) و همچنین دسترسی به اطلاعات و دانش را فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هم‌افزا، صفحه درگاه راهنما را مرور نمایید.
 • سامانه‌های بر هم‌افزا، سپهر هم‌افزا را شکل می‌دهند.
 • می‌توانید با نرم افزار دسکتاپ هم افزا، یک سامانه اختصاصی برای خود راه اندازی نمایید.